Rolą kosmetyków naturalnych jest dostarczenie skórze człowieka maksymalnej liczby składników odżywczych, które mają pomóc w jej późniejszej pielęgnacji. W praktyce, trudno jednak zawęzić grupę kosmetyków organicznych (naturalnych) do jednego rodzaju substancji.
Kupić, czy zrobić?
Kosmetyki organiczne można kupić, bądź… zrobić. Ta druga metoda jest bardzo czasochłonna i wymaga sporego doświadczenia. Poza tym samodzielne skomponowanie kosmetyków naturalnych, wymaga odpowiednich kwalifikacji, bądź też praktycznych przepisów. Jak łatwo się domyślić, produkcja domowych kosmetyków organicznych będzie też o wiele bardziej kosztowna, niż kupno tradycyjnych, przygotowanych rozwiązań.
Kupić i zrobić!
Alternatywą dla dwóch powyższych rodzajów kosmetyków naturalnych, są produkty przygotowane do zrobienia. Zwykle mają one formę pakietu, w którym znajdują się różne rodzaje składników. Ich odpowiednie zmieszanie, pozwoli na uzyskanie w pełni naturalnego kosmetyku. Warunkiem jest tu całkowite wykorzystanie wszystkich substancji składowych, znajdujących się w danym pakiecie. Nie dostosowanie się do tej zasady, może wpłynąć na zmianę właściwości konkretnego produktu.
Własnoręczne kosmetyki naturalne – dlaczego warto?
- Bezpieczeństwo – klient ma pewność, że jest to kosmetyk domowej roboty.
- Możliwość sprawdzenia składu kosmetyku.
- Możliwość wprowadzenia nowych dodatków, o ile rzecz jasna pozwala na to producent.
Podsumowując, kosmetyki naturalne domowej roboty wcale nie muszą być drogie i co ważne, ich przygotowanie nie musi wiązać się z koniecznością posiadania odpowiedniego doświadczenia. Nowoczesne kosmetyki organiczne można zmieszać z gotowych składników i to jest ich największą zaletą.