Chcąc znaleźć skuteczny sposób na leczenie trądziku, mamy do wyboru leki i kosmetyki, których działanie oparte jest o właściwości różnych substancji leczniczych. Który preparat wybrać? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie związki są najczęściej wykorzystywane do leczenia trądziku młodzieńczego i innych, pokrewnych schorzeń.

Syntetyczne i naturalne leki na trądzik

Pomocą w walce z trądzikiem mogą być kosmetyki zawierające ekstrakty z białej herbaty, której właściwości m. in. oddalają ryzyko pojawienia się zaskórników czy redukują przebarwienia skóry. W kremach na trądzik można znaleźć również inne surowce roślinne, takie jak bratek, rumianek czy wyciąg z pluskwicy groniastej. Leki na trądzik czy łojotokowe zapalenie skóry często oparte są od kwas salicylowy, którego wszechstronne działanie – przeciwzapalne czy złuszczające – od lat znane jest medycynie.  Natomiast wśród substancji odznaczających się najsilniejszym działaniem, jedną z najważniejszych jest nadtlenek benzoilu, stanowiący podstawę żelów leczniczych (np. Akneroxid 10).

 Jak działa nadtlenek benzoilu?

Wykorzystywany w celach medycznych nadtlenek benzoilu posiada wszechstronne właściwości. Działa silnie bakteriobójczo i keratolitycznie (zmniejsza rogowacenie), likwidując zaskórniki oraz ograniczając stany zapalne skóry; reguluje również wydzielanie łoju. Kuracja środkami opartymi o nadtlenek benzoilu – np. Akneroxidem 10 – jest zalecana przede wszystkim w przypadku trądziku pospolitego. Leki oparte o ten związek są stosowane również m.in. przy łojotokowym zapaleniu skóry czy ropnych zakażeniach.  Z racji silnego działania, lek może wywoływać podrażnienia skóry – jednak najczęściej jedynie w pierwszej fazie stosowania.

By admin